Podejście porównawcze w wycenie nieruchomości- pułapki czy ułatwienia

Liczba godzin: 4 godziny szkolenia w tym 4 godziny warsztatów
Liczba punktów szkoleniowych: 2 pkt warsztatowe
Forma: online
Wykładowca: Mirosław Chumek, rzeczoznawca majątkowy,
Termin: 29 sierpnia 2024r. godz.9 .00-12.15
Organizator: Polska Izba Rzeczoznawstwa Majątkowego

200,00 430,50 

Liczba godzin: 4 godziny szkolenia w tym 4 godziny warsztatów
Liczba punktów szkoleniowych: 2 pkt warsztatowe
Forma: online
Wykładowca: Mirosław Chumek, rzeczoznawca majątkowy,
Termin: 29 sierpnia 2024r. godz.9 .00-12.15
Organizator: Polska Izba Rzeczoznawstwa Majątkowego

KOSZT UCZESTNICTWA

Koszt dla członków PIRM, którzy uregulowali bieżące składki: 200 zł
Koszt dla rzeczoznawców zrzeszonych: 270 zł
Koszt dla rzeczoznawców niezrzeszonych: 350 zł
Koszt dla osób nieposiadających uprawnień zawodowych: 350 zł + 23% VAT

O SZKOLENIU

Szkolenie ma na celu omówienie metodyki wyceny nieruchomości przy zastosowaniu podejścia porównawczego, metody porównywania parami. Omówiony zostanie algorytm czynności, jakie winien wykonać rzeczoznawca majątkowy dokonując wyceny nieruchomości metodą porównywania parami, aby pozostawał w zgodzie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie wyceny nieruchomości z dnia 05 września 2023 r. (tekst jednolity Dz. U. z 08 września 2023 r. poz. 1832), gdyż w tym akcie prawnym pewne elementy metodologii wyceny zostały nam narzucone i praktycznie obowiązani jesteśmy ich przestrzegać. Na zajęciach zajmiemy się szczególnie budowaniem zbioru nieruchomości podobnych stanowiącym podstawę wyceny oraz znaczeniem wielkości rozstępu cenowego ∆C dla wyniku oszacowania. Zaprezentowany też zostanie arkusz kalkulacyjny, pozwalający szybko i w prosty sposób przeprowadzać obliczenia przy zastosowaniu metody porównywania parami.
Szkolenie skierowane jest do rzeczoznawców majątkowych realizujących wyceny nieruchomości dla różnych celów oraz kandydatów do zawodu rzeczoznawcy majątkowego, będących na etapie praktyki zawodowej. W szczególności odbiorcami szkolenia mogą być rzeczoznawcy wykonujący wyceny dla organów administracji publicznej oraz wszędzie tam, gdzie wynik oszacowania może być przedmiotem analiz dokonywanych przez osoby niebędące rzeczoznawcami majątkowymi.

Serdecznie zapraszam Państwa na spotkanie, na którym będziemy omawiać podstawowe kwestie związane z wyceną nieruchomości w nowych realiach prawnych.

PROGRAM

1. Wprowadzenie.
2. Analiza doboru metody wyceny w podejściu porównawczym.
3. Algorytm czynności przy wycenie nieruchomości metodą porównywania parami.
4. Sposoby doboru nieruchomości będących przedmiotem obrotu rynkowego do zbioru nieruchomości podobnych stanowiącego podstawę wyceny.
5. Znaczenie przyjętej wielkości rozstępu cenowego (∆ C) dla wyniku oszacowania w metodzie porównywania parami.
6. Interpolacja i ekstrapolacja w metodzie porównywania parami.
7. Przykłady obliczania wartości nieruchomości w metodzie porównywania parami z zastosowaniem arkusza kalkulacyjnego Excel.
8. Podsumowanie.

PROWADZĄCY

MIROSŁAW CHUMEK — jest wieloletnim rzeczoznawcą majątkowym (Nr upr. 2147 nadanych w 1996 r.), analitykiem rynku nieruchomości i cenionym wykładowcą z dziedziny gospodarki nieruchomościami, a także częstym komentatorem lokalnych mediów w sprawach dotyczących wydarzeń na rynku
nieruchomości. Od wielu lat prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych „Wycena nieruchomości” na Politechnice Koszalińskiej, był także wykładowcą na wielu szkoleniach dla rzeczoznawców majątkowych z lokalnych stowarzyszeń, w Polsce prezentując głównie tematy dotyczące metodyki wyceny nieruchomości w podejściu porównawczym (Warszawa, Poznań, Katowice, Wrocław, Szczecin, Łódź, Białystok, Gdańsk, Bielsko-Biała, Gliwice, Zielona Góra, Jelenia Góra, Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Kalisz, Kielce, Słupsk i inne).
Mirosław Chumek jest członkiem Zarządu (V-ce Prezes) Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych w Słupsku. W ramach Stowarzyszenia przewodniczy Radzie Ekspertów, której jednym z podstawowych zadań jest opiniowanie operatów szacunkowych na zlecenie podmiotów zewnętrznych. Mirosław Chumek jest też aktywnym pośrednikiem w obrocie nieruchomościami (licencja nr 1280). Był członkiem założycielem i wieloletnim członkiem zarządu Stowarzyszenia Środkowopomorskiego Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Jest też współautorem, opracowanej przez Komisję Standardów Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, Noty Interpretacyjnej NI 1 dotyczącej wyceny nieruchomości w podejściu porównawczym. Był wieloletnim członkiem Komisji Standardów PFSRM, Rady Krajowej PFSRM oraz Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej sekcji d/s rzeczoznawców majątkowych.
Prywatnie zajmuje go praca w ogrodzie, gra w szachy (II miejsce na Mistrzostwach Rzeczoznawców Majątkowych), jazda na rowerze, uczestnictwo w spływach kajakowych rzeczoznawców majątkowych i związane z tym biesiadowanie w miłym towarzystwie, a ostatnio także nauka gry na saksofonie.

Zobacz również

Termin: wtorek, 20 kwietnia 2021 r.
Miejsce: Szkolenie i warsztaty ONLINE – platforma ZOOM
Prowadzący: prof. zw. dr hab. Ewa Kucharska-Stasiak
Czas trwania: 8 godzin lekcyjnych w godzinach 9:00 – 16:00

Termin: środa, 31 marca 2021 r.
Miejsce: warsztaty ONLINE – platforma ZOOM
Prowadzący: Cezary Kowalczyk, Dariusz Konieczny
Czas trwania: 8 godzin lekcyjnych w godzinach 09:00 – 16:00

Termin I: 1 – 2 października 2020 r. (czwartek – piątek)
Termin II: 12 – 13 listopada 2020 r. (czwartek-piątek)
Miejsce: Warszawa, budynek Central Tower, Al. Jerozolimskie 81
Prowadzący: Piotr Kubica
Czas trwania: Szkolenie warsztatowe dwudniowe, łącznie 16 godzin lekcyjnych

Shopping Cart
Scroll to Top